Blog

Blog

Milonga na Przystanku ul. Pólnocna 12 Aktualne Milongi i wydarzenia tangowe

25.05.2022 zapraszamy na Milongę Środową na Przystanku


25.05.2022 – w środę od godz. 18.00 do 22.30 odbędzie się „Milonga na Przystanku”. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zostaliśmy zaproszeni przez Zarząd Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej do korzystania z sali klubowej na krańcówce tramwajowej na ul. Północnej 12.
Sala posiada piękny parkiet i widok na Park Staromiejski.
Przez pierwszą godzinę Lekcja Podstaw Tanga / Praktika,  a potem właściwa milonga.
Wstęp 10 zł w tym poczęstunek

UWAGA, NIE PARKUJCIE na chodniku wzdłuż ul. Północnej – zakaz parkowania!
Miejsc parkingowych jest sporo, wskażemy je zainteresowanym, nie są zlokalizowane w miejscach oczywistych.

Aktualności

PODZIĘKOWANIE. Zakończona zbiórka na leczenie Tiago

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na leczenie psa Kingi.
Kuracja okazała się  skuteczna,  kryzys został zażegnany.
Pies Tiago (na zdjęciu) żyje i pomimo osłabienia od czasu do czasu radośnie merda ogonkiem – widziałem, głaskałem, a na dowód tego publikuję nasze wspólne zdjęcie zrobione w sierpniu  przez Beatę.
Serdecznie dziękuję wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób wsparli Kingę w kwestii finansowania leczenia Jej psiaka Tiago (na zdjęciu) . Pies żyje - widziałem, głaskałem, a na dowód tego publikuję wspólne zdjęcie (zrobione w sierpniu  przez Beatę), kuracja okazała się  skuteczna,  kryzys został zażegnany. Raz jeszcze dziękuję w imieniu Kingi (to Jej budżet wsparliśmy) ,  swoim oraz Beaty.
Tiago po leczeniu 1
Serdecznie dziękuję wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób wsparli Kingę w kwestii finansowania leczenia Jej psiaka Tiago (na zdjęciu) . Pies żyje - widziałem, głaskałem, a na dowód tego publikuję wspólne zdjęcie (zrobione w sierpniu  przez Beatę), kuracja okazała się  skuteczna,  kryzys został zażegnany. Raz jeszcze dziękuję w imieniu Kingi (to Jej budżet wsparliśmy) ,  swoim oraz Beaty.
Tiago po leczeniu 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raz jeszcze dziękujemy Wam wszystkim  –  w sposób szczególny w imieniu Kingi (to Jej budżet wsparliśmy).
Paweł i Beata

 

Poniżej archiwalny tekst naszego starego apelu z marca b.r., promującego zakończoną już zbiórkę.

Kochani, nasz tangowy psi przyjaciel jest bardzo chory. Jego leczenie jest kosztowne i przekroczyło możliwości finansowe Kingi (naszej tangowej przyjaciółki). Serdecznie prosimy wszystkich, którzy pamiętają Tiago z milong i maratonu o  wsparcie zbiórki.
Kinga ogłosiła zbiórkę na portalu Pomagam.pl. Bezpośredni link do zbiórki: Walka o zdrowie i życie Tiago – Kinga Zielińska | Pomagam.pl

Dziękujemy wszystkim, którzy mogą kochanemu psiakowi pomóc.
Paweł i Beata

P.S. Zwróćcie proszę uwagę na to aby nie dać się nadmiernie naciągnąć serwisowi Pomagam – okazuje się, że poza opłatą pobraną od „obdarowanego” domyślnie ustawia on sobie około 10% datku na własną działalność -przykładowo – płacimy 100 zł na psa, a oni proponują 110 zł  (10 zł  jako datek na serwis). Można to przestawić na 0 zł i wtedy cała Wasza wpłata idzie na Tiago.

 

Aktualne Milongi i wydarzenia tangowe

Koronawirus PORADNIK – testy

JAK  SPRAWNIE ZROBIĆ NIEODPŁATNY TEST na WIRUSA – subiektywny poradnik 

Minimum 2 godziny przed badaniem (wymazem),  żeby badanie się powiodło:

 • nie spożywaj posiłków
 • nie pij
 • nie żuj gumy
 • nie płucz jamy ustnej i nosa
 • nie myj zębów
 • nie przyjmuj leków
 • nie pal papierosów.

Istotnym jest by powyższe zalecenia / instrukcję  potraktować poważnie – bo jak badanie się nie uda, to  będziemy musieli je powtarzać.

WAŻNA UWAGA OGÓLNA (dla osób bezobjawowych – bo z perspektywy takiej osoby piszę swoją relację) – zanim zapiszemy się  na badanie.
Wirus jest możliwy do wykrycia dopiero po kilku dniach od zakażenia. Zazwyczaj mówi się o minimalnym okresie 3-5 dni, niekiedy 7 dni. Nie wiem dokładnie. I czy wystarczą już 3 dni czy raczej 7.  Ale wydaje się, że bez sensu  będzie jeśli na test pójdziemy w przysłowiowy „dzień po” kontakcie  z nosicielem – badanie najprawdopodobniej nie wykryje wtedy infekcji.

Jeśli nie posiadamy objawów i jesteśmy zaszczepieni (tak było w moim przypadku), warto poczekać z wykonaniem testu do siedmiu dni od potencjalnego zakażenia. Więc poczekałem.
Cały czas mowa o sytuacji kiedy nie mamy objawów!!!  Bo jak mamy objawy, to nie ma co czekać. z wymazem.

Odczekałem  7 dni od kontaktu z zakażoną osobą i postanowiłem zapisać się na badanie.

Jak zrobić test?  Kolejne kroki + komentarz (na podstawie doświadczenia z połowy grudnia 2021 zaktualizowane w styczniu 2022):

 1. Znajdujemy „Formularz kwalifikacji i zapisu na test SARS-CoV 2”   https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa
  Odpowiadamy na jedno pytanie (skrócono to w styczniu 2022)
  I wchodzimy w Formularz zapisu na test w kierunku SARS-CoV-2 pozwalający „on line uzyskać zlecenie na test „.
 2. Logujemy się teraz przez Profil Zaufany (i przestajemy być anonimowi)
  Znaczy to tyle, że uzyskując skierowanie na test oficjalnie „TRAFIAMY NA KWARANTANNĘ”:
  „Jeśli otrzymasz zlecenie na test, zostaniesz automatycznie objęty kwarantanną. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Negatywny wynik testu zwalnia Cię z kwarantanny.”
  Wybieramy opcję:
  „Zlecenie online  Zapisz się na test online. Aby to zrobić, potrzebujesz profilu zaufanego. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Potwierdzenie otrzymasz w wiadomości SMS.”
  i uzupełnieniu niezbędnych danych: Czekamy na SMS z numerem skierowania
 3. SMS otrzymałem po 10-15  minutach.  W jego treści był 8-cyfrowy numer skierowania  na badanie, adres placówki w której miałem się zgłosić i sugerowana data i godzina badania …. następnego dnia na 9.30

  UŻYTECZNA INFORMACJA:
  „Jeśli nie udasz się na test we wskazanym miejscu i terminie, możesz skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje Cię kolejka”
  ZAUWAŻAMY: skierowanie jest ważne „OD TERAZ” i we wszystkich punktach
  Czyli możemy pójść do wybranego punktu niezwłocznie, jak tylko mamy ten sms.
 4. Była godzina 16.30, a jak pamiętamy zależało mi, żeby badanie ogarnąć tego samego dnia.  Znalazłem  na mapce  https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran   najbliższe czynne punkty pobrań wymazów i zatelefonowałem aby się upewnić, czy na pewno pracują oni do godziny 19 i jak wygląda długość kolejki .  W pierwszym z miejsc okazało się, że pomimo informacji o otwartości punktu do godz. 18 w rzeczywistości pracuje on raczej do godz. 18. Znalazłem więc inną placówkę czynną do godziny 19, ponieważ zdecydowałem się odczekać z badaniem 2 godziny od posiłku – gdyż wcześniej  po godzinie 16 zjadłem obiad bo nie wiedziałem, że na badanie należy być w jakiś specjalny sposób przygotowanym.  A należy się przygotować – tak jak to na początku napisałem.
 5. O godzinie 18.45 stawiłem się na wymaz w dużym szpitalu pracującym do godziny 19).
  Było to „tuż przed” końcem pracy tego punktu wyrazowego i przede mną była tylko 1 osoba, praktycznie nie było kolejki.  Podałem (pokazałem zapisane na kartce):
  – swój pesel (i pokazałem dowód – tak, potrzebny jest  dowód)
  – numer skierowania na badanie  – ten otrzymany w SMS -ie
  „Nie musisz znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku” (tekst na stronie rządowej)
  Wygodnie jednak mieć i pesel i numer skierowania czytelnie  zapisane na karteczce bo ułatwia nam to komunikację z personelem. Nie musimy tego pamiętać, szukać, mówić – wystarczy, że pokażemy. Pamiętajmy o polowych warunkach. Badania robi się „pod chmurką”, w namiotach lub w kontenerach/obok kontenerów stojących na terenie szpitala (BYWA ZIMNO) , a wieczorem przy słabym oświetleniu. Niekiedy z personelem punktu komunikujemy się dosłownie przez szybę.  Zimno, ciemno, rękawice, pośpiech – naprawdę, WYGODNIE MIEĆ te numery czytelnie zapisane na kartce.
  Pokazałem pesel i numer skierowania – wyraźnie usprawniło to pracę sympatycznej pielęgniarce, nawet nie musiałem bliżej pokazywać dowodu.
  Pobrano wymaz.
  Całość przebiegła bardzo sprawnie – zajęło to z  5 minut (brak kolejki i sprawna organizacja)
 6. O godzinie 23:05  otrzymałem SMS z powiadomieniem „o tym, że na Internetowym Koncie Pacjenta masz już informację o wyniku Twojego testu”.   Czyli zajęło to 4 godziny i 15 minut?
 7. Zalogowałem się na Konto Pacjenta by ze zdziwieniem zobaczyć, że „wynik badania jest nierozstrzygający”.
  Być może przyczynił się do tego posiłek skonsumowany blisko 2 godziny przed badaniem, może inne czynniki? Jak widać, zdarza, że wynik jest nierozstrzygający i trzeba powtórzyć badanie.
  Otrzymałem komunikat, że badanie należy powtórzyć za 24-48 godzin..
  Nie sugerujemy się tymi 24-48 godzinami. Od razu zapisujemy się na kolejny test, idziemy na niego
  NIEZWŁOCZNIE – bo przecież już odczekaliśmy 7 dni (czyli dość długo), nie mamy objawów  ani chęci przedłużaniu oficjalnej kwarantanny.
 8. Rano – około  g. 9 (będąc na czczo i nie myjąc zębów) ponowiłem kroki opisane w punktach 1, 2 i 3  – żeby dostać kolejne skierowanie i ponownie pójść na badanie
  SMS przyszedł podobnie jak wcześniej – po ok. 10 minutach.
  Zaproponowano mi badanie „w dniu następnym”  I znów nie przejąłem się tą wskazówką lecz niezwłocznie  udałem się do najbliższego czynnego punktu pobrań.
 9. Godziny przedpołudniowe, punkt blisko dużego osiedla i niezbyt daleko od centrum miasta – potrwało to nieco dłużej. W kolejce przede mną czekało 4 lub 5 osób?  To samo po chwili było za mną.  Całość zajęła ponad 20 minut?  Odniosłem wrażenie, ze obsługa tego punktu pracowała odrobinę mniej sprawnie niż w poprzednim (a może to tylko moja niecierpliwość sprowokowana chłodem i kolejką).
  Zima jest  i  czekamy na badanie „pod chmurką”  (podobnie jak w poprzednim punkcie) – radzę ciepło się ubrać na takie badanie.
  Karteczka z peselem i nr-em  skierowania się przydała ponownie.
 10. Po niespełna 6 godzinach od pobrania wymazu  otrzymałem SMS z powiadomieniem; „na Internetowym Koncie Pacjenta masz już informację o wyniku Twojego testu”.
  Wynik  był negatywny  (znaczy się jestem wolny od wirusa i od kwarantanny).  Zajęło mi to 25 godzin od uzyskania pierwszego skierowania.

Całość procesu przejścia testu na COVID   jest opisana na oficjalnej  stronie rządowej www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/zarejestruj-sie-online-na-test-na-covid-19

Istotną różnica pomiędzy tym co tam jest napisane (tym co mogą wydawać się sugerować oficjalne komunikaty) , a tym co ja sugeruję robić to znów ” NIE CZEKAĆ”  z powtórka nieudanego testu – jeśli minęło 7 dni (od kontaktu z nosicielem) to minął  wystarczająco długi czas by badanie dało wiążący wynik.
Nie czekaj z rejestracją. Nie czekaj z pójściem na badanie – najwyżej postoisz w kolejce.
Wybierz nieco mniej oblegany punkt  i/albo mniej popularne godziny – wiadomo, że np. o godz.  8:00, tuż po otwarciu będzie prawdopodobnie kolejka.
Z doświadczenia mojego i mojej rodziny wynika, że kolejki raczej nie powinno być blisko godziny zamknięcia punktu pracującego do 18 lub 19 (zwłaszcza jak punkt jest zlokalizowany przy dużym szpitalu i sąsiaduje z laboratorium).
Co do pojawienia się „na ostatnią chwilę” w godzinach około południowych to nie polecam.
Zdarzyło mi się spotkać z sytuacją, że części osób nie obsłużono (bo nie starczyło czasu przed zamknięciem)

ODSŁONA DRUGA. W 2-giej połowie stycznia 2022  ponownie podszedłem do testu wraz z rodziną.
Przydały się karteczki z peselem i numerem skierowania  w jakie uzbrojeni byli moi rodzice, którzy skorzystali z punktu prowadzonego przez państwowy szpital.

Sam przebadałem się w punkcie wyrazowym obsługiwanym przez prywatna sieć przychodni.
Była kolejka – godzina 12 w sobotę, odczekałem około godziny na mrozie.
To nie było niespodzianka.
Kiedy wszedłem do kontenera z obsługą okazało się, że muszę wypełnić druczek w który przepisałem wszystkie dane z dowodu (wraz z adresem).   Zaskakująca papierkologia  – szczególnie jak się porówna to czego potrzebowała państwowa służba (podczas naszych wcześniejszych spotkań).
Gdybym wiedział o tym wcześniej, że metody pracy punktów państwowych i tych prywatnych są nieco inne – być może znalazłbym na stronie tej sieci stosowny formularz i przyszedł z wypełnionym druczkiem?  Niby drobiazg  ale może się przydać.

Jeśli macie w tej sprawie jakieś pytania/chcecie się skonsultować  – znacie mój numer 🙂
Jeśli chcecie coś do tego dopowiedzieć, skomentować – można to zrobić w komentarzach poniżej (udostępnię taki  komentarz).

 

Mapa – China Coronavirus 2019-nCoV

Polska mapa zachorowań
wersja na desktop https://arcgis.com
wersja na telefon  https://arcg.is/be11b

ŚWIAT – mapa zachorowań   
https://gisanddata.maps.arcgis.com

Oficjalne informacje Rządu RP
– https://gov.pl/koronawirus/